Aktualności

Powyżej Kilka zdjęć z zawodów

Foto: A. Hirt

IV Krajowe Zawody Sikawek Konnych
w Cichowie

W dniu 15 sierpnia 2004 roku w Cichowie, powiat kościański odbyły się IV Krajowe Zawody Sikawek Konnych - pierwsze w zjednoczonej Europie. W zawodach tych wystartowały 52 drużyny męskie i 10 kobiecych, wśród nich sikawki z naszej gminy, z jednostek OSP Grójec Wielki - drużyna męska oraz OSP Tuchorza - drużyna kobieca. Obydwie drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze nie tylko w rywalizacji sportowej. Wraz z reprezentacja na zawody udał się św. Florian, ten sam, który był ozdobą zawodów powiatowych w Grójcu Wielkim. Jego pojawienie się w Cichowie było dużą atrakcją dla kibiców, którzy robili sobie z nim zdjęcia, zrobił też wrażenie na organizatorach i gościach. Dh Waldemar Pawlak pogratulował strażakom z Grójca Wielkiego pomysłu, który przyczynił się do uatrakcyjnienia zawodów.

W rywalizacji sportowej sikawek nie ma podziału na kategorie ze względu na ich konstrukcję. Fakt ten jest godny podkreślenia, ponieważ jednostka OSP z Grójca Wielkiego nie dysponuje dużą sikawką, jej wydajność jest mniejsza od innych sikawek, które startowały w zawodach, a mimo to udało się strażakom z Grójca Wielkiego zdobyć tytuł Mistrza Polski. Potwierdzili więc, że są w ścisłej krajowej czołówce i utrzymują formę, ponieważ w 2001 roku również byli mistrzami a w 2002 vice mistrzami. Zwrócić jeszcze należy uwagę na to, że jednostek startujących w tych zawodach z roku na rok przybywa.

Dziewczęta z Tuchorzy również wystartowały poprawnie zajmując ostatecznie piąte miejsce.

Obu startującym drużynom należą się gratulacje i podziękowania za zaangażowanie sportowe i poza sportowe, za czas poświęcony na przygotowanie kondycyjne, za przygotowanie sikawek, koni, św. Floriana i wiele innych rzeczy, które trzeba wykonać aby dobrze wypaść na tak prestiżowych zawodach. Jest to również znakomita promocja gminy Siedlec w Polsce i Europie, ponieważ wśród startujących drużyn byli goście z innych krajów europejskich.

Aktualności góra OSP