punkt.GIF (203 bytes)Położenie punkt.GIF (203 bytes)Środowisko punkt.GIF (203 bytes)Ludność punkt.GIF (203 bytes)Gospodarka punkt.GIF (203 bytes)Infrastruktura punkt.GIF (203 bytes)Kultura punkt.GIF (203 bytes)Zabytki punkt.GIF (203 bytes)Historia punkt.GIF (203 bytes)Sport punkt.GIF (203 bytes)Turystyka punkt.GIF (203 bytes)Oświatapunkt.GIF (203 bytes)Na starej fotografiipunkt.GIF (203 bytes)Miejscowości punkt.GIF (203 bytes)Mapa gminy

 

 kultura

Zespoły śpiewacze
Twórczość mieszkańców gminy
Siedleckie Siwki
Gmina Siedlec w Regionie Kozła
VI wielkopolskie spoktania budowniczych dud i kozłów
Towarzystwo Artystów i Przyjaciół Ziemi Siedleckiej

Drugi Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy

Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcu
Historia Teatru Pozytywnego

Perły

Tuchorzacy

Kamerata

Tuchorzacy.gif (1739 bytes)

Tuchorzacy
foto: Z. Gajewski

1. Historia zespołu

Zespół powstał w 1995 r. na bazie istniejącego wcześniej chóru męskiego, działajacego przy parafii św. Trójcy w Tuchorzy. Początek istneinia chóru to druga połowa lat 40-tych XX wieku. Mimo że najstarszy członek zespołu ukończył właśnie 80 lat, nie ma niestety obecnie nikogo, kto pamiętałby moment założenia chóru. Wiadomo tylko, że był to chór mieszany. W przeszłości najważniejszą osobą, która kształtowała przez lata chór, nadawała mu główny styl i charakter, był niewątpliwie organista Jan Lisiewicz. Następnymi nauczycielami i dyrygentami, których warto i należałoby wspomnieć, byli Edward Michor i Stanisław Wower, a do 1995 r. - Mieczysław Kowalewski. To głównie osobom prowadzącym zespół "Tuchorzacy" zawdzięczają solidność, obowiązkowość, a nade wszystko pasję śpiewania.
W sierpniu 1995 roku dwaj śpiewacy z tej grupy - Edward Buda i Leon Wawrzyński, zdecydowali się podjąć trud stworzenia zespołu śpiewaczego. Kierownikiem muzycznym został Marian Wawrzyński, a sprawami organizacyjnymi zajął się Jan Wielgosz.
Rozpoczęto szukanie nowych członków zespołu, tworzenie repertuaru, wymyślanie nazwy...

2. Osiągnięcia

Ze względu na szeroki repertuar, zespół uczestniczy w wielu koncertach, przeglądach, konkursach itp.
Jednym z bardziej znaczących był udział w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorełek w Będzinie w 2000 roku. "Tuchorzacy" byli też laureatami przeglądu zespołów śpiewaczych Polski południowo-zachodniej w Szprotawie i Gościeszowicach. Zespół występował też w Kamieniu Pomorskim na "Ottonaliach", a nawet w Niemczech w Luben na przeglądzie chórów i orkiestr dętych. Tuchorscy panowie mają niezliczoną ilość razy występowali z okazji dożynek wiejskich, gminnych, czy powiatowych. Nieobce im są też koncerty chóralne w kościołach Kamienia Pomorskiego, Kłodzka, Gostynia, Kościana, Śremu, Wolsztyna i wielu innych miejscowości. Oprócz tego szczycą się organizowaniem biesiad. Robią to w sposób perfekcyjny.

3. Skład, organizacja i repertuar

Zespół "Tuchorzacy" działa na dwóch płaszczyznach - jako grupa śpiewacza i chór męski. Jako grupa śpiewacza wykonuje piosenki biesiadne, ludowe, patriotyczne, wojskowe, regionalne; jako chór męski 4-głosowy - pieśni religijne, kościelne, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne.
W skład zespołu wchodzą sami mężczyźni w wieku od 16 do 80 lat, a więc oprócz seniorów świecących przykładem i śpiewających zawsze "dobrą nutą", są również ludzie młodzi, którzy (miejmy nadzieję) spowodują, że zespół nigdy nie przestanie śpiewać.
Jako grupa śpiewacza korzysta z instrumentów takich jak akordeon, keyboard, a ostatnio również saksofon i klarnet. Niestety, instrumentaliści tych ostatnich są jeszcze uczniami i dlatego ich uczestnictwo w koncertach nie zawsze jest możliwe.

4. Skład zespołu:

Tuchorzacy w Jaromierzu
Tuchorzacy w Jaromierzu

W strzelnicy Wolsztyńskiego Bractwa Kurkowego
W strzelnicy Wolsztyńskiego Bractwa Kurkowego

                           Radosław Banaszak
Eugeniusz Borowiak
Edward Buda
Jacek Buda
Jarosław Buda
Szczepan Buda
Dudziak Henryk
Tomasz Heinrich
Dariusz Kowalewski
Marcin Kowalewski
Jędrzej Nowak
Marcin Nowak
Jerzy Przybyła
Roman Przybyła
Wojciech Piosik
Bogusław Pusiak
Stanisław Sikuciński
Daniel Sobel
Leon Wawrzyński
Łukasz Wawrzyński
Marian Wawrzyński
Tadeusz Wawrzyński
Tomasz Wawrzyński
Jan Wielgosz
Zygmunt Zmuda

Na instrumentach grają:

Jędrzej Nowak - klarnet
Narcin Nowak - saksofon
Marian Wawrzyński - akordeon
Tadeusz Wawrzyński - keyboard

                        Zespół chętnie podejmie kontakt z innymi grupami śpiewaczymi.
Kontakt z zespołem:
                       Kierownik muzyczny:
Marian Wawrzyński
Tuchorza 85
64-232 Tuchorza
tel. (0 prefiks 68) 384-18-88
Kierownik organizacyjny:
Jan Wielgosz
Tuchorza 10
64-232 Tuchorza
tel. (0 prefiks 68) 346-40-38
  

Zespół "Tuchorzacy" w czerwcu 2004 roku wydał płytę CD:

"Tuchorskie biesiady vol. 1".

Osoby zainteresowane kupnem płyty mogą kontaktować się z kierownictwem zespołu.

Cena płyty - 10 zł.

gora01.GIF (869 bytes) góra