punkt.GIF (203 bytes)Położenie punkt.GIF (203 bytes)Środowisko punkt.GIF (203 bytes)Ludność punkt.GIF (203 bytes)Gospodarka punkt.GIF (203 bytes)Infrastruktura punkt.GIF (203 bytes)Kultura punkt.GIF (203 bytes)Zabytki punkt.GIF (203 bytes)Historia punkt.GIF (203 bytes)Sport punkt.GIF (203 bytes)Turystyka punkt.GIF (203 bytes)Oświatapunkt.GIF (203 bytes)Na starej fotografiipunkt.GIF (203 bytes)Miejscowości punkt.GIF (203 bytes)Mapa gminy

Twórczość mieszkańców gminy

Wiesław Matysik

pracownia artysty
Malarz w swojej pracowni

Urodzony 25. 10. 1970 r. Podstawówkę kończy w Siedlcu. LO dla pracujących w Wolsztynie w latach 1986 - 90.
Członek TWK w Wolsztynie od 1994 r. W tej organizacji nominowany do tytułu człowieka roku wśród niepełnosprawnych poznańskiego programu PTV "Wyzwanie" w 1998 roku.

Członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego od 1994 r. a na pełnych prawach od 1998 r. Tam zajmuje stanowisko Tarczowego - przygotowuje tarcze strzeleckie okazjonalne (całą ich galerię można oglądać na Krutli - w siedzibie Bractwa Kurkowego)

Członek Stowarzyszenia Współczesnej Kultury Ludowej - instytucji mającej na celu wspieranie kultury na wsi. W ramach SWKL ilustrował cztery tomiki poezji współczesnej autorów zamieszkałych na wsi. Ukazały się już:

- Helena Mróz "Która w mym sercu"
- Bronisława Roszakiewicz "Niech zostanie w moich wierszach"
- W przygotowaniu "Śpiewnik przyśpiewek babimojskich" (Donat Linkowski)
- Elżbieta Wrześniak "Szepty" (dopiero się ukaże)

Wystawy indywidulne:

- Kazamaty - Zbąszyń 98 pt. "Przestrzenie wewnętrzne"
- Pierwszy indywidulny wernisaż - Biblioteka Publiczna w Wolsztynie (2001 r.) pt. "Fascynacje poetyckie w malarstwie    Wiesława Matysika"
- Prezentacje artystyczne w Rudnie w latach 2000, 2001
- Wystawy grupowe w Lubben w ramach wystawy artystów
- Ponadto prace W. Matysika były prezentowane w Sielinku, Wolsztynie, Kargowej, Zielonej Górze

Od niedawna fascynuje się poezją pisaną do obrazów. Próby literackie powstały już wcześniej. Debiut literacki w dwumiesięczniku - "Serce i Troska".

Sztuką zajmuje się od dawna, od około 20 lat. Jako dziecko był już zafascynowany możliwością tworzenia. Pierwsze poważniejsze prace powstają w latach 1985 - 90 w czasie nauki w wolsztyńskim LO. Są to przede wszystkim rysunki, prtrety, grafiki. Po maturze poświęca się tej pracy całkowicie. Lata 90-te to okres poszukiwania własnej drogi artystycznej. Wtedy powstaje sporo różnorodnych prac o charakterze obyczajowym, fantastycznym, także nietypowych jak chusty rezerwistów, rysunki. Podsumowaniem tego okresu była wystawa w Kazamatach zbąszyńskich w 1998 r. Od 2000 r. Powstaje sporo prac malarskich, krajobrazów, portretów oraz głównie charakteryzujących nurt i zainteresowania surrealistyczno-mistyczny.

Obrazy są dla W. Matysika przede wszystkim horyzontami jego wewnętrznego wszechświata, który powstaje wskutek przemyśleń i obserwacji życia, ludzi, świata, i tego, co w nim najciekawsze.

Jak mówi - sztuka ma za zadanie drażnić, niepokoić, zmuszać do myślenia na temat kondycji ludzkiej duszy, sensu życia, świata.

Od pewnego czasu niektóre obrazy uzupełnia wierszami, będącymi rozbudowanymi tytułami. Jak mówi - robi to dlatego - by pozostawić po sobie ślad, a także uświadomić ludziom, że istnieje obok codzienności szarej i jednostajnej, coś ważnego tkwiącego we wszystkich ludziach, także tu i teraz na wsi, gdziekolwiek.

Uważa, że ponad wszystkie nasze działania doczesne powinien wznosić się ów cel, do którego wszyscy w końcu zdążamy.

Autor z tarczą królewską KBS i z siostrzenicami
Autor z tarczą królewską KBS i z siostrzenicami

Autoportret
Autoportret

lokomotywa
Lokomotywa

Parowozownia w Wolsztynie
Parowozownia w Wolsztynie

dziewczyna z maselnicą
dziewczyna z maselnicą

Jacek Kolesińki

w akcji
W akcji

Fotograf - członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1997 r.).

Zamieszkały w Żodyniu. Fotografuje zawodowo od 1995 r. Współpracował m. in. z telewizją polską, firmami: Peugot, Burda, Gentelman, Dallas, Brink, Sobkowiak. W roku 1999 rozpoczął współpracę z Jerzym Antkowiakiem - projektantem mody. Do roku 2002 fotografował dla Agencji Mody m. in. w Poznaniu, Szczecinie, Sopocie, Gdańsku. Między innymi zdjęcia z tych sesji można zobaczyć na stronie Agnieszki Kałuży (modelki, aktorki i piosenkarki).

Ulubionym tematem jego prac jest krajobraz rodzinnych stron, ludzi i upływającego czasu.

kontakt z fotografem: fotokoles@poczta.onet.pl

Na wystawie "Piachy98"
Na wystawie "Piachy98"


więcej zdjęć

Siądź pod mym liściem...
Siądź pod mym liściem,
a odpocznij sobie...
Polska 1998

Elżbieta Kolesińska

Kościół w Tuchorzy
Kościół w Tuchorzy - tusz

Elżbieta Kolesińska ukończyła z wyróżnieniem Liceum plastyczne w Zielonej Górze. Z zamiłowania plastyk co nie przeszkadzało jej ukończyć matematykę, a następnie informatykę na Uniwersytecie w Zielonej Górze. Z zamiłowaniem oddaje się pracy pedagoga w Gimnazjum w Kopanicy, rozwijając u młodzieży zamiłowania do matematyki i sztuki.

Żona fotografa Jacka Kolesińskiego.

Kontakt: fotokoles@poczta.onet.pl

Brzask
Brzask - olej

Inne prace

Małgorzata Mąkosa

koń

Siwek

Absolwentka Technikum Hodowli Koni w Nietążkowie koło Śmigla.

Interesuje się końmi i malowaniem. Znalazło to odbicie w wyborze szkoły i w planach na przyszłość - zamierza studiować w Akademii Sztuk Pięknych.

Jej rysunki pt. "Konie i demony"  były wystawiane w zbąszyńskich Kazamatach (1998), "Konie moja miłość"  w Bibliotece Publicznej w Wolsztynie ( kwiecień 2001), następnie w Centrum Kultury w Śmiglu. A także na zbiorowych wystawach poplenerowych kończących warsztaty artystyczne Wielkopolskiej Akademii Sztuki.

W maju 2002 roku kilkanaście prac Małgosi prezentowanych było na zbiorowej wystawie w Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie.

(Tekst: Tadeusz Mąkosa)

Galeria prac Małgosi dostępna również na stronie:

http://www.horses.com.pl/horseinarts/makosa/index.html

Zjawy

Rycerz

Czarny

Rycerz

Piotr Gostyński

aerografika - tusz (karton) 60x60 cm
aerografika - tusz (karton)

60x60 cm

grafika - piorko
Grafika - piórko

aerografika - tusz (karton) 60x60 cm
aerografika - tusz (karton) 60x60 cm

ikona - deska 35x25 cm
ikona - deska 35x25 cm

ikona - deska 35x25 cm
ikona - deska 35x25 cm

obraz olejny - płótno 100x70 cm
obraz olejny -

płótno 100x70 cm

rysunek - ołówkek (karton) 45x40 cm
rysunek - ołówkek (karton) 45x40 cm

Piotr Gostyński

Artysta samouk - uważa siebie za artystę wszechstronnego. Od wczesnych lat dziecięcych interesował się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Nie ukończył żadnej szkoły artystycznej, niemniej jednak swoje zainteresowania i zdolności rozwijał pod okiem Aleksandry Fichny Chełkowskiej - adeptki Wydziału Grafiki w Katowicach ASP w Krakowie. Dotychczas realizował się w wielu kierunkach artystycznych takich jak malarstwo olejne, rysunek, grafika, aerografika, fotografika, rzeźba, kolage, ikona, instalacje przestrzenne, reklama.

Wcześniej mieszkał w Zielonej Górze i Świebodzinie, a od siedmiu lat w Siedlcu. Tutaj zajmuje się przeważnie grafiką i aerografiką.

Piotr Gostyński może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Jego prace wystawiane były w przeróżnych miejscach - Na dworcu kolejowym w Zbąszynku, w klubie "U Janka" w Świebodzinie, w Galerii Wolsztyńskiego Domu Kultury, w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie, w Nowosolskim Domu Kultury i Świebodzińskim Domu Kultury.

Uzyskał także liczne wyróżnienia m.in. otrzymał Dyplom Uznania od Burmistrza Miasta Świebodzin za upowszechnianie kultury i twórczą aktywność na Ziemi Świebodzińskiej.

Ukazały się również publikacje z pracami Piotra Gostyńskiego - Karty pocztowe z motywami miasta Świebodzina wydane przez UM Świebodzin, autorskie teczki z grafikami. Prace jego zostały opublikowane w takich tytułach prasowych jak: miesięczniki "Fantastyka", "Metal Hammer oraz dziennikach regionalnych - "Gazecie Lubuskiej", "Gazecie Świebodzińskiej, "Głosie Regionów", Kurierze Gorzowskim".

góra góra