Położenie Środowisko Ludność Gospodarka Infrastruktura Kultura Zabytki Historia Sport Turystyka OświataNa starej fotografiiMiejscowości Mapa gminy

 

Belęcin

Boruja

Chobienice

Karna

Kiełpiny

Kopanica

Siedlec

Tuchorza

Wąchabno

Wielka Wieś

Zakrzewo

Żodyń


Belęcin

park
Park o powierzchni 4,20 ha.
W głębi parku pałac,
w którm znajduje się szkoła

foto: Z. Wąsik

Wieś położona przy linii kolejowej do Zbąszynia. Zwana pierwotnie Bylęcino, była gniazdem rodziny Bylęckich herbu Leszczyc. Wymieniono ją po raz pierwszy w 1409 r. jako Bilanczino, własność Jadwigi Głowaczowej, wdowy po Janie Głowaczu ze Zbąszynia. Od XVIII w. była własnością niemieckiej rodziny von Wentzel.
Najważniejszy obiekt we wsi to pałac,
Pałac wznosi się na skraju rozległego parku krajobrazowego (15,2 ha) założonego w 1846 r., z cennymi i rzadkimi gatunkami drzew, a także drzewami pomnikowymi, m.in. bukiem pospolitym o obw. 430 cm (przy boisku szkolnym przed pałacem) oraz jesionem 350 cm, na wys. 4 m rozwidlającym się na trzy konary. Na szczególne wyróżnienie zasługuje dąb szypułkowy o obw. 780 cm, rozwidlający się na wys. 2 m na dwa konary, rosnący w płd.-zach. narożniku parku, obok boiska KS "Orzeł".
Przy brukowanej drodze do Karnej, 2 km na południe od wsi wśród błotnistych łąk nad Szarką zachowały się pozostałości dwuczłonowego grodziska pierścieniowatego o średnicy wewn. ok. 100 m. z fosą. Jest to miejsce grodu datowanego na IX-poł. XIII w., a w średniowieczu zwane było Roczków Ostrów. W 1925 r. znaleziono tu skarb monet srebrnych z XI w.

Instytucje:
poczta (nr kodu 64-231) tel. (0 prefiks 68) 384-17-90
apteka tel. 384-17-95

Komunikacja:
przystanek PKP na linii Wolsztyn-Zbąszyń
przystanek PKS z połączeniami do Wolsztyna i Zbąszynia

Rozmiar: 20760 bajtów
Boisko KS "Orzeł"
foto: Z. Wąsik

Dawna rządcówka
Dawna rządcówka
foto: G. Tomiak

sala gimnastyczna
Sala gimnastyczna

 gora01.GIF (869 bytes) góra