Będzie przystań i plac zabaw, świetlica pójdzie do remontu
2006-03-01

Obra pełna złotówek

Grójec Wielki dostanie 296.707 zł w ramach projektu "Odnowa wsi".
- To spory pieniądz jak na tak małą wieś - przyznaje sołtys Jadwiga Hirt. Cieszy się, że Grójec Wielki został poniekąd wyróżniony wraz z piątką innych miejscowości gminy. - Pieniądze pójdą przede wszystkim na remont świetlicy, urządzenie boiska, placu zabaw oraz przystani na Obrze.
Co do przystani to pani Jadwiga uważa, że należałoby wybrać nieco gruntu z brzegu, żeby powstała spokojna zatoczka, do której mogłyby wpływać kajaki i łodzie. Jej mąż, Antoni Hirt, prezes miejscowej OSP ma nieco inne zdanie. - Powinien powstać solidny pomost - mówi. Oboje zgadzają się jednak, że konieczne jest zagospodarowanie brzegu. Według projektu ma zostać utwardzony, a przystań będzie z pomostem.
Kuszenie turystów
Hirtowie mieszkają w zadbanym obejściu tuż przy moście na Obrze; przystań powstanie z drugiej strony. Ponieważ z racji położenia Grójec Wielki uznawany jest za miejscowość turystyczną, stąd wszelkie działania pani sołtys idą w kierunku, żeby opinię utrwalić. M.in. dlatego Grójec Wielki jest laureatem konkursu "Piękna wieś". - To zasługa wszystkich mieszkańców, którzy starają się o porządek nie tylko w swoich obejściach - podkreśla J. Hirt.
Jak przykład podaje uporządkowanie jakiś czas temu placu "W topolach"; tak nazywają miejsce nad rzeką miejscowi. - Wkopaliśmy ławeczki, nawieźliśmy ziemi, powstało ognisko - wylicza sołtys. To wszystko jest ważne, gdyż latem przepływają tędy spływy, zatrzymują się żeglarze wędrujący po jeziorach. - Można by "W topolach" postawić jeszcze zadaszenie - snuje myśli J. Hirt.
Sikawka do odnowy
Jeśli idzie o pozostałe inwestycje za pozyskane złotówki, to po remoncie świetlicy, uporządkowany zostanie teren wokół niej. Jest już boisko (niewymiarowe, gdyż we wsi nie ma drużyny), które być może trzeba będzie wyrównać. Małżonek pani sołtys zbudował bramki, teraz mówi, że warto pomyśleć o ławkach dla publiczności.
- Ale plac zabawa powstanie od podstaw, bo czegoś takiego jeszcze nie było - stwierdza J. Hirt. Z kolei pan Antoni cieszy się z szansy remontu zabytkowej sikawki konnej. Unikatu, z którym jego OSP parę lat temu wygrała nawet ogólnopolskie mistrzostwa, a w następnych latach lokowała się w krajowej czołówce.

Gazeta Lubuska

Eugeniusz Kurzawa

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13951311 online: 4
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015