Pierwsza tego rodzaju inicjatywa w kraju
2006-03-01

Dzień powstańca

Czy mieszkańcy Wielkopolski będą mieli dodatkowy wolny dzień od pracy? Siedlecki samorząd chce ustanowić święto regionalne.
Apel w tej sprawie właśnie trafił do wszystkich wielkopolskich gmin i powiatów.
- Zaczęło się niepozornie. W zeszłym roku, 22 marca, radni przyjęli apel o stałą datę obchodzenia w gminie rocznicy powstania wielkopolskiego, bardziej dostojne jej traktowanie i wywieszanie flag - opowiada Tadeusz Mąkosa, sekretarz gminy. Pomysł wyszedł od prezesa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Siedlcu, Mariana Śmiałka.
Teraz zaproponowano powołanie do życia stałego, regionalnego Święta Wielkopolski. Termin? Jedna z powstańczych dat. - Ta sprawa była dyskutowana na spotkaniach wielkopolskich burmistrzów i wójtów, m.in. rzecz podnosił burmistrz Wronek, gdzie dwa lata temu zmarł ostatni powstaniec wielkopolski, Jan Rzepa - przypomina wójt Adam Cukier.
Samorządowcy z Siedlca postanowili działać. Wspólnie z kołem TPPW 31 stycznia br. przyjęli apel do wszystkim gmin i powiatów wielkopolskich. 16 lutego zorganizowano uroczyste posiedzenie rady gminy z udziałem wicewojewody wielkopolskiego i parlamentarzystów okręgu pilskiego (żaden nie przyjechał z racji obrad Sejmu), po którym apele rozesłano do przeszło 300 adresatów.
- Mamy już dziesięć odpowiedzi, wszystkie pozytywne. Pytano w jakiej formie należy poprzeć naszą inicjatywę - mówi T. Mąkosa.
- Dzwonił też ktoś z Górnego Śląska. Jego zdaniem Śląsk również powinien mieć swoje święto regionalne - wyjaśnia A. Cukier. Jednocześnie dzieli się wątpliwościami, które trzeba wyjaśnić. - Ponieważ dotąd żaden region nie ma swego święta, nie wiadomo w czyich kompetencjach leży jego ustanowienie. Czy wystarczy decyzja Sejmiku Wielkopolskiego, czy to sprawa Parlamentu?
- Sejm zajmuje się takimi sprawami, jak święta państwowe lub ustanawianie roku czyjegoś imienia, natomiast święta lokalne wydaje się, że są w kompetencji samorządu lokalnego - odpowiedziano nam w biurze prasowym Kancelarii Sejmu RP.


Adam Cukier, siedlecki wójt, ma wprawdzie przed urzędem pomnik powstańców wielkopolskich, jednak sugeruje, że święto regionu mogłoby się odbywać także w rocznicę Poznańskiego Czerwca 56
STANISŁAW PIOSIK, poseł, były długoletni wójt Siedlca:
- Znam tę inicjatywę, ale jeszcze się nią nie zająłem. Gdy tylko otrzymam tekst apelu w sprawie Święta Wielkopolski, zaraz wystąpię do biura prawnego Sejmu o opinię. Moim zdaniem to cenna inicjatywa i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją poprzeć.
Święto Wielkopolski
(fragmenty apelu do samorządów)
"Uważamy, że Wielkopolska dojrzała do tego, żeby w 87 rocznicę jedynego zwycięskiego powstania uczcić to wydarzenie świętem - na przykład Dniem Powstania Wielkopolskiego, który mógłby jednocześnie być dniem wolnym od pracy. (...) Takim dniem mógłby być 16 lutego - pamiątka zawarcia rozejmu w Trewirze w 1919 roku, albo (...) 24 marca, kiedy odszedł na wieczną wartę ostatni powstaniec wielkopolski Jan Rzepa. Może to być także inny termin."

Gazeta Lubuska

Eugeniusz Kurzawa

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13951313 online: 4
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015