W Skórzynie już powstaje projekt biologicznej oczyszczalni
2006-03-13
Ekologia się opłaci


Jest pomysł budowy oczyszczalni ścieków w Zakrzewie przez trzech partnerów: firmę Onix, spółdzielnię mieszkaniową i gminę. Dwaj pierwsi niewiele o tym wiedzą.


- Byliśmy zainteresowani budową własnej, osiedlowej oczyszczalni, bo obecne koszty wywozu nieczystości są stanowczo zbyt duże – mówi Lidia Chowaniak, prezes niedużej wiejskiej spółdzielni mieszkaniowej. Tworzą ją 44 rodziny mieszkające w trzech blokach popegeerowskich.


Woda do cebuli

- Komunalka, która wywozi nasze ścieki bierze 5,70 zł za metr sześcienny, w przypadku oczyszczalni mogłoby to kosztować 2,50 zł – wylicza Maria Piter, główna księgowa spółdzielni. – Wychodzi, że lepiej mieć oczyszczalnię niż ciągle płacić za wywóz, dlatego przymierzyliśmy się do tej inwestycji. – Mogliśmy ją mieć za ok. 90 tys. zł – uważa L. Chowaniak. - Ale nie dostaliśmy terenu – dodaje księgowa. Dlatego spółdzielcy zainteresowali się propozycją wspólnej budowy z miejscową firmą Jazdonów i gminą. – Ale niewiele o tym nie wiemy. Ponoć ma to być oczyszczalnia ekologiczna, gdyż był tu pan Halicki, spec od ekologii – mówią panie.

- Zmieniamy proces produkcji, będzie nowa linia technologiczna, która musi zużywać sporo wody do płukania – stwierdza Jakub Jazdon z firmy Onix, eksportującej i przetwarzającej cebulę. – Dlatego przymierzaliśmy się do budowy własnej oczyszczalni, ale okazało się, że wójt rozpoznał wcześniej sytuację, ocenił zbieżność interesów, zatem zdecydowaliśmy się na wspólną inwestycję – dodaje Janusz Cader, również z firmy Onix. - Tyle, że jak dotąd nie dowiedzieliśmy się nic więcej.


Tak jak w Karnej

- Sprawa jest w toku, projekt oczyszczalni został już zamówiony, czekamy tylko na przedstawienie go zainteresowanym stronom – wyjaśnia wójt Adam Cukier. – Oczyszczalnia ma być ekologiczna, a projekt powstaje w Instytucie Ekologii Stosowanej w Skórzynie.

Jak sugeruje wójt, oczyszczalnia ma powstać z wykorzystaniem stawu usytuowanego w środku wsi, zresztą niedaleko firmy Onix. Staw, obecnie zamulony, będzie wkrótce odnowiony. Wzorem, jaki prawdopodobnie zostanie powtórzony w Zakrzewie jest oczyszczalnia ekologiczna w niedalekiej Karnej. Tworzą ją trzy zbiorniki: w pierwszym następuje biologiczny rozkład ścieków, w drugim jest filtr żwirowy, do trzeciego dociera czysta woda. Raz na rok trzeba usuwać osad z przepompowni, nieco rzadziej z pierwszego stawu, z pozostałych raz na 10 lat.

- W tym roku prace muszą być zakończone – deklaruje A. Cukier.


Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13951302 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015