Wąchabno dostało prawie 175 tys. zł
2006-03-22
 Wąchabno zagospodaruje plażę i wiejską świetlicę


Folklor nad wodą


- Pierwsza sprawa to konieczność budowy nowego pomostu – mówi sołtys Zdzisław Kasprzak.Z. Kasprzak, sołtys Wąchabna, kiedyś zabiegał, by jego miejscowość znalazła się na stronach internetowych gminy. Bo jest turystyczna, bo latem się gromadzą koźlarze. Ostatnio poszukał nowej szansy dla wioski. Napisał projekt „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”, na który Wąchabno otrzymało 174.295 zł.

W planie nie ma żadnych czynów społecznych. Prace w ramach projektu będą wykonywać firmy, które wygrają przetargi. - Sami nie dalibyśmy rady wykonać różnych prace i remontów – mówi Mieczysław Banaszak, sołtys innej wsi, Tuchorzy, która „załapała” się na ponad pół miliona złotych.


Lampy już są

- Dla nas, jak miejscowości typowo turystycznej, najważniejsze jest zagospodarowanie terenów nad wodą – stwierdza sołtys Wąchabna, Zdzisław Kasprzak. Jego posesja, jak i kilku sąsiadów, jest malowniczo położona nad samym brzegiem jeziora o tej samej nazwie co wieś. Część osób sprzedało lub wydzierżawiło grunty letnikom, inni wynajmują. Widać domki, pomosty, ogródki. Na końcu nadbrzeżnego ciągu turystycznego jest plaża. Urokliwe miejsce wśród pagórków.

- Pierwsza sprawa, to konieczność budowy nowego pomostu – mówi sołtys. – Nad jezioro przydałoby się wrzucić kilka przyczep piasku, żeby plaża wyglądała jak plaża. Przydałaby się też przebieralnia, albo chociaż jakieś parawany, a także stałe ubikacje. Są wprawdzie na lato przywożone toitoiki, ale lepiej mieć coś stałego, bo przecież mogą się odbywać imprezy poza sezonem.

Na plaży jest kilka nowych (zeszłorocznych) ławek, stoją zainstalowane przez gminę dwie lampy. – To zasługa wójta, postawił lampy, gdy w czerwcu zbierali się tutaj koźlarze – informuje Z. Kasprzak. Wąchabno stało się bowiem ważnym „przystankiem” na trasie odbywającego się corocznie w gminie festiwalu muzyki ludowej. Zawsze wieczorem na plaży zbierają się muzycy ludowi z Wielkopolski i odbywa się tu koźlarskie jam session.


Kuchnia dla pań

- Niepowtarzalność wieczoru w Wąchabnie polega na wymieszaniu się pokoleń muzyków-folklorystów, na nieskrępowanych ludowym strojem występach – podkreśla jeden z młodych koźlarzy. Obserwatorzy spoza regionu ze zdziwieniem, ale i zainteresowaniem patrzyli wieczorem na najmłodsze pokolenie koźlarzy w dżinsach.

Drugim ważnym elementem „odnowy” będzie remont sali wiejskiej. – Zostaną wymienione podłogi, okna, ogrodzimy teren – informuje Z. Kasprzak. Najważniejsze jednak, że w Wąchabnie powstało koło gospodyń wiejskich. – Wymusiłem to na naszych paniach w zeszłym roku – cieszy się sołtys z drobnego sukcesu. - Urządzimy dla nich w świetlicy kuchnię. Może wystarczy pieniędzy na jakiś sprzęt.


EUGENIUSZ KURZAWA

0 68 324 88 54

teren@gazetalubuska.pl

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13951308 online: 4
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015