Aktualności
76. rocznica zbrodni hitlerowskiej w Tuchorzy
2018-07-10

Dnia 9 lipca 2018 roku pod Pomnikiem w Tuchorzy została odprawiona Msza Św. w 76. rocznicę stracenia przez powieszenie 15 polskich więźniów przywiezionych z Fortu VII w Poznaniu. Egzekucja była odwetem za zastrzelenie niemieckiego żandarma z posterunku w Tuchorzy. Przed mszą świętą zebrani odmówili różaniec, a następnie z honorami wprowadzono poczty sztandarowe: Rady Gminy Siedlec, Banku Spółdzielczego w Siedlcu , Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP i siedleckich jednostek OSP.

Zastępca Wójta Gminy Siedlec Hieronim Birk serdecznie powitał przybyłych na uroczystość: Księdza Kanonika Jerzego Gąszczaka, Proboszcza Parafii Tuchorza Tomasza Tomczaka, Wojskowego Komendanta Uzupełnień z Nowego Tomyśla ppłk Przemysława Bojarczuka, Przewodniczącego Rady Gminy Siedlec Andrzeja Kaźmierczaka, Prezes Banku Spółdzielczego Eleonorę Rybarczyk, przybyłe delegacje, przedstawicieli rodzin zamordowanych oraz pozostałych zebranych. Pan Hieronim Birk przybliżył wszystkim uczestnikom Mszy Świętej tragiczną historię, która miała miejsce 76. lat temu na tuchorskiej ziemi, a także historię powstania pomnika i zamieszczenia krzyża.

Następnie Ksiądz Kanonik Jerzy Gąszczak odprawił Mszę Świętą koncelebrowaną w trakcie której modlił się w intencji pomordowanych 15 – polskich patriotów, a Ksiądz Proboszcz Tomasz Tomczak prosił w modlitwie o pokój w Polsce i na Świecie oraz o to, aby nigdy więcej nie dochodziło do tak tragicznych wydarzeń. W homilii Ksiądz Kanonik rozważał czym jest niepodległość w czasach współczesnych oraz o tym, że nie jest ona wartością nabytą i należy stale Ją pielęgnować.

Po Mszy Świętej złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pod Pomnikiem. Hołd pomordowanym złożyły dzieci z Przedszkola i Szkoły w Tuchorzy, Komendant WKU Nowy Tomyśl, delegacje: samorządu gminy Siedlec, Banku Spółdzielczego Siedlec, Wolsztyńskiego Towarzystwa Motocyklowego, Rady Sołeckiej z Tuchorzy, strażaków z gminy Siedlec, członkowie rodzin pomordowanych oraz Prezes TPPW w Siedlcu. W imieniu siedleckiego Koła Kombatantów RP i BWP kwiaty złożyła młodzież ze szkoły w Tuchorzy.

Podniosłego charakteru uroczystości nadał śpiew zespołu śpiewaczego „Tuchorzacy”. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na miejsce kaźni, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych. Ksiądz Kanonik Jerzy Gąszczak poświęcił nowy krzyż ustawiony przed szubienicą. W tym miejscu dziękujemy osobom, które przyczyniły się do budowy nowego krzyża, a są to: Ksiądz Proboszcz Tomasz Tomczak, Pan Zenon Zmuda, Pan Krzysztof Szerment, Pan Damian Szymański, Strażacy z OSP Tuchorza, Stolarnia Rzepa z Siedlca.


Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 15009625 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015