Do budowy lub remontu pozostało jeszcze 11 świetlic wiejskich
2007-02-05
 

Demokracja to wiejskie sale


W gminie jest 25 wsi sołeckich. W 14 wioskach są już porządne sale, gdzie można się zebrać na dyskusję lub potańczyć, a nawet odmówić różaniec.


- Pozostało do wyremontowania lub zbudowania jeszcze 11 sal – wskazuje wójt Adam Cukier. – A nam potrzebna jest klimatyzacja – zauważa Zdzisław Tomys, sołtys Małej Wsi. Wójt uśmiecha się pod nosem na takie fanaberie, ale cieszy go, iż mieszkańcy stawiają jemu i sobie wysokie wymagania.

Sala wiejska w Małej Wsi jest rzeczywiście warta klimatyzacji. Wnętrze aż oczy rwie. W gablocie przy scenie wyróżnienie za budowę świetlicy w ramach VI ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces”.


Wpierw zarobili

- Zaczynaliśmy od zarabiania na festynach, żeby można było ruszyć z budową – przypomina Regina Tomys. Jest szefową Koła Gospodyń Wiejskich, które zawiaduje nową salą. Widok zaplecza kuchennego zatyka. Lodówki, piece, potężna patelnia, całe regały talerzy, półmisków, sztućce, filiżanki, salaterki. Wszystko ułożone, zadbane, a kuchnia do sufitu wyłożona gustownymi kafelkami.

- Świetlica była budowana od podstaw z myślą o mieszkańcach i dobrze nam służy – stwierdza Zofia Rzepa, sekretarz KGW w Małej Wsi. – Organizowane są w niej komunie, wesela, „osiemnastki”, nawet różaniec za zmarłych z domów przeniósł się do świetlicy.

Świetnie też wygląda, największa obecnie w gminie sala w Tuchorzy. Nowa scena. Na podłodze bukowy parkiet, ogrzewanie gazowe, podwieszany sufit od razu z oświetleniem.

- Mamy nagłośnienie i dodatkowo klimatyzację, bo jak latem odbywają się wesela to w upały trudno byłoby wytrzymać – chwali się sołtys Mieczysław Banaszak.


Kultura pałacowa

Podobnie zadbaną i odnowioną świetlicą wraz z urządzonym obok boiskiem chwali się Zbigniew Szczęsny, sołtys Zakrzewa. I inni włodarze. Ale perełką może okazać się, po skończonym remoncie, miejsce spotkań mieszkańców Kiełpin. Będzie to pałacyk, w którym mieścił się PGR. Pieniądze na remont, 552.815 zł, Kiełpiny otrzymały w ramach projektu „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”.

- Raczej nie wystarczy na remont całego pałacyku – uznał sołtys Marian Weil. – W pierwszym rzucie zostanie przygotowana ogólna sala, pomieszczenia dla młodzieży, rady sołeckiej, kuchnia z zapleczem, sanitariaty i magazynki.

Prace w pałacu ruszyć w zeszłym tygodniu. Plan robót został uzgodniony z konserwatorem zabytków.


Nieciekawie w stolicy

Za to nieciekawa sytuacja jest w stolicy gminy – Siedlcu. Marcin Sobieszek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury prowadzi do reprezentacyjnej sali GOK. Tutaj odbywają się posiedzenia rady, spektakle, bale, imprezy Regionu Kozła.

- Remontu wymaga centralne ogrzewanie, konieczna jest wymiana okien w bibliotece nad salą i zniszczonej drewnianej podłogi – pokazuje. Trzeba też zerwać łatwopalną boazerię i pomalować ściany. Modernizacji wymaga zaplecze kuchenne, inaczej pewnego dnia sanepid zamknie kuchnię. Przeróbce warto poddać też scenę.

- Pomagałem radzie sołeckiej pisać wniosek o dofinansowanie w ramach programu „odnowa wsi” – przekazuje dyrektor. Liczy, iż sala GOK-u zostanie potraktowana priorytetowo.

A.Cukier ma przekonanie, że w tej kadencji wszystkie stare świetlice zostaną zmodernizowane. – A na koniec, gdy w każdej sali będzie łącze internetowe, zrobimy telekonferencję wszystkich mieszkańców – zapowiada.

(kurz)


fot. Paweł Janczaruk

- Ta świetlica była nam potrzebna, gdyż w dzisiejszych czasach ludzie coraz mniej do siebie wychodzą, a tak jest gdzie się spotkać – uważa Regina Tomys z Małej Wsi.


- Mam nadzieję, iż sala Gminnego Ośrodka Kultury zostanie potraktowana priorytetowo – zapowiada Marcin Sobieszek, dyrektor GOK-u


ramka

Te wioski czekają na remont świetlic

Belęcin, Boruja, Chobienice, Grójec Mały, Godziszewo, Jażyniec, Kiełkowo (remont i powiększenie), Mariankowo, Nowa Tuchorza (remont i powiększenie), Siedlec, Żodyń (budowa).


Komentarz

Złota myśl

Gdyby istniała jakaś złota księga demokracji, to chętnie zgłosiłbym do niej myśl wójta Adama Cukiera, wyartykułowaną przy okazji naszej zwykłej rozmowy o inwestycjach wiejskich, iż bez świetlicy w każdej wsi, nie ma demokracji lokalnej. O tym, że jest to prawda przekonują czynami (co zaskakujące, w dużej mierze społecznymi) obywatele 25 sołectw tej gospodarnej gminy.

EUGENIUSZ KURZAWA

0 68 324 88 54

teren@gazetalubuska.pl

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928884 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015