Po wielu latach utworzyli Gminny Szkolny Związek Sportowy
2007-03-09

 


Pod wspólnym szyldem


Teraz łatwiej będzie ubiegać się o złotówki na szkolny sport. Sprawy formalne, zwłaszcza finansowe wymusiły bowiem integrację SZS istniejącego dotąd w kilku wioskach.


- W 1976 r. zostałem sekretarzem SZS i przez wiele dziesiątków lat działałem jako sekretarz - opowiada Eugeniusz Konieczek, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Chobienicach. Działacz sportowy. - Tak było do 2000 r., kiedy moja funkcja została określona jako koordynator SZS, ale w gruncie rzeczy przez 24 lata spokojnie sobie istnieliśmy w kilku szkołach.


„Wymusił” skarbnik

SZS dbał (i nadal dba) o rozwój sportu wśród uczniów organizując zawody, zapewniając sędziów, a także dbając o transport i diety dla zawodników. Zmiany organizacyjne, jak twierdzi E. Konieczek, wymusił skarbnik gminy, Krzysztof Słomianny, który domagał się formalnego zarejestrowania SZS w sądzie, łącznie z przyjęciem numerów NIP i REGON. Chodziło o to, żeby budżet gminy, który corocznie dofinansowuje organizację sportową w wysokości ok. 25 tys. zł miał „urzędowego” partnera w tym rocznym „kontrakcie”.

- W końcu, gdy złożyliśmy potrzebną dokumentację i prośbę o rejestrację do sądu gospodarczego w Poznaniu, sąd po jakimś czasie odrzucił nasz wniosek uzasadniając, iż tę czynność może zrobić starostwo w Wolsztynie - tłumaczy E. Konieczek. - Myśmy po prostu do statutu nie wpisali działalności gospodarczej, gdyż takowej nie prowadzimy, a jeśli jej nie ma, to wystarczy rejestracja w powiecie.

Pan Eugeniusz jest trochę poirytowany korowodami, jakie musiał przebyć, żeby sfinalizować rejestrację GSZS. Ale w końcu udało się.


Nowy stary prezes

Na zebraniu wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego z gminy dokonano wyboru władz. Prezesem Gminnego SZS został E. Konieczek, trzeci raz w ciągu 31 lat zmieniając funkcję, choć faktycznie pełniąc ją przez cały czas niezmiennie. W skład związku wchodzą SZS-y z Chobienic, Tuchorzy i Kopanicy oraz Uczniowskie Kluby Sportowe z Siedlca i Belęcina. Komórki te tworzą uczniowie i nauczyciele wuefu.

- Sportowo najsilniejsi jesteśmy oczywiście w unihokeju, zwłaszcza Siedlec i Belęcin mają największe, znane w kraju sukcesy i mistrzostwa - zauważa nowy prezes. - Ponadto tenis stołowy i szachy są silne w Kopanicy, a piłka ręczna, nożna i lekkoatletyka w pozostałych SZS-ach i UKS-ach.

Gminny związek w sprawach imprez sportowych na szczeblu wojewódzkim dostosowuje się do kalendarza opracowanego dla całej Wielkopolski. Ma również kilka własnych pomysłów, które realizuje. Są to wiosenne biegi przełajowe w Belęcinie, halowe turnieje piłki nożnej i ręcznej w Siedlcu i Belęcinie, zawodnicy uczestniczą też w biegach masowych pozaszkolnych, w tym w Biegu Zbąskich.

EUGENIUSZ KURZAWA
0 68 324 88 54
teren@gazetalubuska.pl

 

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928871 online: 4
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015