W Tuchorzy uczyli kiedyś, jak żywić, ubierać i utrzymywać rodzinę
2007-04-20

 

SIEDLEC W Tuchorzy uczyli kiedyś, jak żywić, ubierać i utrzymywać rodzinę

Szkoła dla włościanek

Parę razy wędrowałem z sołtysem po wsi, po domach, szukając ludzi, którzy pamiętają dawną szkołę rolniczą. Z mgły niepamięci powoli zaczęło się coś wyłaniać...

- Słyszałem to od ojca i od ludzi - mówi sołtys Tuchorzy Mieczysław Banaszak. - Pamiętam, że jeszcze po wojnie koło starego gmachu szkolnego, tam gdzie dziś stoi gimnazjum, był duży kurnik, chlewy i wielka stodoła.

Zabudowania, dawno już nieistniejące, poza samym gmachem szkolnym, należały do szkoły rolniczej dla włościanek. Wedle opowieści, była to dwuletnia placówka założona przez hrabinę z Gościeszyna, przeznaczona do przysposobienia do życia wiejskich dziewcząt. Stefan Dulat, tuchorzanin mający w małym palcu lokalne historie, przekazał sołtysowi, iż szkołę dla włościanek ufundowano coś koło 1800 r.

Co mówią książki

W monografii Starej Tuchorzy Małgorzaty Budy, gdy wspomina się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej „Młode Polki” z Tuchorzy, mowa jest o zebraniach w Szkole Gospodarstwa Domowego. Autorka podaje, iż placówka została założona przez hrabinę Marię Kurnatowską. Czesław Olejnik w „Wolsztyńskim Słowniki Biograficznym” precyzuje, iż szkoła powstała w 1922 r.

- Z tego co pamiętam szkoła włościanek miała ok. 20 ha ziemi, własne gospodarstwo, z którego się utrzymywała, a kierował nim Józef Tomys - dopowiada sołtys. Wspólnie próbujemy dotrzeć do ludzi pamiętających szkołę, do absolwentów, ale okazuje się, iż jest to problem. Ludzie pamiętają inną, powojenną placówkę, zresztą też zasłużoną dla praktycznego przygotowania młodzieży do życia.

- Ja zaczęłam do niej chodzić w 1947 r. - opowiada Maria Lisiewicz pokazując świadectwo Publicznej Średniej Szkoły Rolniczej z 1949 r. Widnieją na nim takie przedmioty jak rolnictwo, żywienie rodziny, wychowanie dzieci, zaopatrzenie rodziny w odzież, urządzenie i prowadzenie domu, religia. Widać, że placówka, mimo zupełnie innego ustroju, kontynuowała „hrabiowskie” tradycje łącznie z religią.

Powojenna też pożyteczna

- Przydało mi się to wszystko, gdy od 1950 r. podjęłam pracę w przedszkolu - wspomina pani Maria, której jednym z wychowanków okazuje się sołtys. - Nie tylko opiekowałam się dziećmi, ale i gotowałam im, szyłam...

O przedwojennej szkole od swojej cioci, Rozalii Stefan, słyszała coś Maria Sikucińska; że placówka miała własne gospodarstwo, w nim konie, krowy, które dziewczęta musiały nauczyć się doić.

Szkoła, do której chodziła w latach 1947-49 M. Lisiewicz szybko zakończyła działalność, żeby ją wznowić chyba w 1954 r., jak wyliczamy z kolejnymi rozmówcami, Czesławą i Edwardem Budami. Gdy pani Czesława chodziła do niej w latach 1961-63 była to Szkoła Przysposobienia Rolniczego i wkrótce przestała istnieć. - Pamiętam jeszcze, że kierowniczką była wówczas Anna Adamiak - podpowiada C. Buda.

Po tych kilku szkołach pozostał gmach. Jest w nim podstawówka. W okresie wojny siedzibę znalazła policja niemiecka, a już za Polski Ludowej Gromadzka Rada Narodowa. Ale co z absolwentami przedwojennymi? Wkrótce wrócę do tematu.

EUGENIUSZ KURZAWA
0 68 324 88 54

teren@gazetalubuska.pl
fot. Ryszard Poprawski

Maria Lisiewicz jest absolwentką powojennej szkoły rolniczej i bardzo sobie chwali to, w jaki sposób została w niej przygotowana nie tylko do pracy, ale i do życia

SKOMENTUJ:
http://www.gazetalubuska.pl/
W jaki sposób warto upamiętnić tradycje Szkoły Gospodarstwa Domowego w Tuchorzy?

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928864 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015