Świetlice dla wsi
2007-04-23

Na razie dwie wioski są przymierzane do przejęcia świetlic

Świetlice dla wsi


Od pewnego czasu wałkowany jest, może na razie pobieżnie, temat przejmowania sal wiejskich przez lokalne społeczności. Zbliża się jednak pora pierwszych decyzji.


- Ostatnio kilka świetlic wiejskich zostało bardzo gruntownie odnowionych, niektóre zbudowano od nowa, wiele z nich jest świetnie wyposażonych - wylicza wójt Adam Cukier. - W związku z tym zrodził się pomysł, żeby te obiekty formalnie przekazać w zarządzanie społecznościom wiejskim. Moim zdaniem miejscowi najlepiej, po prostu po gospodarsku, poradzą sobie z tym, żeby sale były właściwie użytkowane i zadbane, i nawet przynosiły zyski.

Nie chodzi zatem o przekazywanie sołectwom budynków, gdyż jest to mienie komunalne i takim pozostanie. Rzecz w tym, żeby w miejsce formalnego gospodarza świetlic w 25 sołectwach, jakim jest Gminny Ośrodek Kultury, pojawił się realny gospodarz. Konkretnie sołtys zarządzający tym miejscem i decydujący o jego działalności.


Do tańca i różańca

GOK mający swoją siedzibę w stolicy gminy, dysponuje salą widowiskową (zresztą starą i wymagającą remontu), może jednak wykorzystywać do działalności każdą z 24 świetlic, jakie istnieją w tyluż właśnie sołectwach. Wiadomo jednak, iż mając takie bogactwo sal do obsłużenia, skromna obsada personalna GOK nie jest w stanie zapewnić im całorocznego pełnego programu kulturalnego. Stąd chyba pomysł wójta, żeby każda wieś sama, w miarę możliwości i za pomocą przyznanych przez budżet gminny środków, organizowała sobie życie kulturalne i nie tylko. Wiadomo, że świetlice wiejskie służą jako miejsce wesel, chrzcin, osiemnastek, a w niektórych miejscowościach spełniają nawet rolę kaplic.

- W tej chwili mamy dwie takie świetlice, które chcemy pilotażowo przekazać ludziom i sprawdzić jak to będzie działać - wskazuje wójt. Chodzi o Tuchorzę i Małą Wieś. W pierwszym przypadku jest to największy tego rodzaju obiekt w gminie, niedawno całkowicie zmodernizowany, w drugim - budynek, który od podstaw postawili sami mieszkańcy, a przy pomocy samorządu znakomicie wyposażyli.


Jak to ma być?

- Chcemy to tak uregulować od strony prawnej, żeby sołtys, jako tzw. organ pomocniczy samorządu, mógł np. wystawiać rachunki za wykorzystywanie sali - tłumaczy A. Cukier. - On może, natomiast nie mają takich uprawnień rady sołeckie czy koła gospodyń wiejskich często rządzące salami.

- Chciałbym, żeby decyzję w tej sprawie podjęła cała wieś podczas zebrania, myślę, że to będzie za tydzień - mówi Zdzisław Tomys, sołtys Małej Wsi. - Nie wiem dokładnie, jak by to miało wyglądać od strony prawnej, jak byśmy się rozliczali z gminą; słowem jest parę znaków zapytania i to chcemy wyjaśnić.

- Mamy przyznane z budżetu gminy po 25 zł na mieszkańca, co daje ok. 27 tys. zł rocznie - podaje Mieczysław Banaszak, sołtys Tuchorzy. - Najlepiej byłoby, gdyby rozliczenia związane ze świetlicą były przeprowadzane na koncie, które mamy w urzędzie, jak było do tej pory. To jest dobre rozwiązanie.

- Za tydzień będę w Małej Wsi. Na zebraniu przedstawię jakie możliwości daje zarządzanie świetlicą przez miejscowych - deklaruje wójt A. Cukier.

EUGENIUSZ KURZAWA

0 68 324 88 54

teren@gazewtalubuska.pl

fot. Bartłomiej Kudowicz

Świetlica w Małej Wsi została niedawno wybudowana, co ciekawe i ważne, w czynie społecznym przez mieszkańców! Kto ile przepracował sołtys zanotował w zeszycie.

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928882 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015