O możliwości leczenia zębów w Belęcinie ksiądz powie z ambony
2007-05-14
 

A jeśli zaboli Cię ząb...


Zaskakujące jak ważnym wydarzeniem dla społeczności lokalnej okazało się uruchomienie skromnego punktu stomatologicznego w Belęcinie. Bo jest to dopiero drugi gabinet w gminie!


- Jedni świętują otwarcie stadionów, inni uruchomienie zakładów przemysłowych, dla nas zaś świętem jest, że w odtąd w Belęcinie będzie czynny przez cały tydzień gabinet dentystyczny - uznał wójt Adam Cukier. Specjalnie, choć nieoficjalnie przyjechał wczoraj w południe do gabinetu lek. stomatolog Olimpii Rywackiej, nieco zaskoczonej niezapowiedzianą wizytą gospodarza gminy. Zaraz za wójtem do małego gabinetu wszedł powszechnie tu lubiany proboszcz Zakrzewa Władysław Jankowski, potem sołtys Ryszard Tomiak, radny Krzysztof Piechowiak, dyrektorka belęcińskiego Zespołu Szkół Mirosława Zydorczak i parę innych osób. I zrobiła się mała uroczystość.

- Nie żartuję mówiąc o święcie, gdyż początek pani praktyki lekarskiej w Belęcinie to naprawdę poważne wydarzenie - zapewniał wójt panią stomatolog. - O dentystę dla innych wiosek staramy się od lat, lecz dotąd nie było chętnych. Mieliśmy więc zaskakującą sytuację, że na dużą gminę liczącą 13 tys. mieszkańców, gdzie jest 25 wsi, był tylko jeden stomatolog, pan Figlarek, dojeżdżający zresztą ze Zbąszynia parę dni w tygodniu.


Dajemy mieszkanie

Włodarza gminy cieszyło, że problem choć w jednej wiosce został rozwiązany. Często bowiem na posiedzeniach rady gminy radni lub sołtysi wytykali mu niezałatwioną sprawę leczenia zębów.

- Powiem na najbliższym kazaniu, że gabinet jest czynny i można się zgłaszać - zapewnił proboszcz Jankowski. Dowcipnie dopytując przy okazji czy młoda lekarska para nie zechciałaby zostać na stałe w gminie Siedlec. A gdy się okazało, że jako współpracownik w gabinecie będzie pracował narzeczony, Jacek Hardyk, z miejsca włączył się wójt: - Zapewniamy mieszkanie, w tym samym budynku na górze mamy służbówkę - deklarował.

Okazuje się bowiem, iż młodzi ludzie mieszkają w Zielonej Górze skąd będą dojeżdżać do Belęcina. Jednak zatrudnieni są przez firmę Medical Project Polska mającą siedzibę w Lesznie. Ta firma odnalazła białą plamę na stomatologicznej mapie Wielkopolski i zwróciła się z ofertą zarówno do samorządu gminnego, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia.


Kolejka czekała

- Orientowałem się w sytuacji przeglądając strony internetowe NFZ i tam właśnie trafiłem na Belęcin jako plamę - przekazuje Mariusz Wróblewski, szef spółki z o.o. Medical Project Polska. - Ponieważ okazało się, że ta gmina ma rzeczywiście problemy stomatologiczne, myślę o uruchomieniu w przyszłym roku gabinetu w Kopanicy.

- Nie bez kozery przyszliśmy tutaj z panią dyrektor Zydorczak, która kieruje zespołem podstawówka - gimnazjum, gdyż dzieci i młodzież w gminie to czwarta część populacji - wyliczał wójt podczas kawy w gronie, które przybyło zobaczyć nowy gabinet. Starał się tym samym powiedzieć, iż pacjentów nie zabraknie...

- Pewnym kłopotem w leczeniu młodzieży może być to, że Fundusz daje więcej punktów na leczenie dorosłych niż dzieci, a dzieci z kolei są liczone do 18 roku życia - powiedziała O. Rywacka, do której już od pierwszego dnia stała kolejka pacjentów.

EUGENIUSZ KURZAWA

0 68 324 88 54

teren@gazetalubuska.pl

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928845 online: 3
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015