Już szykują się modele zwierzęcych rzeźb na Święto Świni
2007-07-16

 


Cała rodzina wypala

Na podobny pomysł, jak rodzina Kręcichwostów z Belęcina nie wpadł nikt w gminie, ani w powiecie. Są jedyni i niepowtarzalni. A zaczęło się od tego, że ojciec miał dość siedzenia za kółkiem...

Obejście gospodarskie dawno zamieniło się w mały zakład produkujący figurki z masy plastycznej. Dziś nie uświadczysz tutaj gęsi, kur, świń, jedynie te wypalone w piecu.

- O, w tym miejscu był chlewik, w którym tata zaczynał swoje próby z figurkami - prowadzi do „historycznego” pomieszczenia córka Emilia. Teraz to tylko wspomnienie, gdyż z czasem trzeba było dobudować kolejne obiekty, w miarę jak rodzinny pomysł pęczniał. Ale nie urósł za bardzo. W sam raz, żeby zajęcie mieli Adam i Urszula Kręcichwostowie i ich córka.

Miał dość kierownicy

- Mąż pracował w spółdzielni rolniczej; wprawdzie z zawodu jest tokarzem, ale robił głównie jako kierowca - opowiada pani Urszula. - Latem jak wyjechał w pole rano, tak wracał nocą. W końcu miał dość. Chciał robić coś innego.

Pomysł przyszedł trochę przypadkiem 14 lat temu. Pan Adam pojechał do Niemiec i zobaczył, jak powstają ozdobne figurki z glinki ceramicznej. To go zaciekawiło na tyle, że postanowił się doszkolić. - Byłem wtedy przez dwa tygodnie takim kursantem-praktykantem - przypomina. A że sprawa rozgrywała się w rodzinie, nikt nie zabraniał mu podglądania tajników produkcji. - I od razu przywiozłem do Belęcina formy, masę plastyczną i w chlewiku dawaj próbować.

- To ciekawa, ale i trudna praca - uważa córka. - Na przykład emeryta, rencisty tata nie zatrudni, bo formy są za ciężkie do noszenia.

Zaczyna ojciec wstając rano i od 6.00 wypełniając płynną masą przygotowane formy. Reszta też wstaje, ale ma inne obowiązki. Panie przygotowują śniadanie, pani Emilia wyprawia dzieci do szkoły i gdzieś o 9.00 kobiety przychodzą do warsztatu. Otwierają wyschnięte formy z poprzedniego dnia, obcinają nożykiem resztki masy, wygładzają rzeźby i szykują do umieszczenia w piecu.

Gorące świnie

- Wypalanie w temperaturze 1040 stopni trwa dobę i pożera mnóstwo prądu - wskazuje właściciel. Potem wyroby schną, są pakowane i odwożone do odbiorcy lub odbierane. - Wszystko robię sam, od marketingu, czyli znalezienia klienta, poprzez sam wyrób do zbytu. 95 proc figurek idzie do Niemiec. Stamtąd też przywożę formy.

Formy wskazują na kierunek zainteresowania klientów. - Teraz idą gęsi i donice - pokazuje pani Urszula. - Zaś na Wielkanoc zające, jajka, a jak zbliża się pora wyrobów gwiazd, choinek, to wiadomo, że będzie gwiazdka.

Kręcichwostowie są u siebie. Nikt ich zmusza do nadmiernego wysiłku, pracują ile trzeba, dostosowując rytm pracy do rytmu życia rodzinnego. - Zawsze o 11.00 jest przerwa na wspólną kawę - podpowiada pani Urszula.

Raz tylko, jak wspomina rodzina, trzeba było pracować „na gwałt”, wbrew rodzinnym zasadom. Otóż wójt Adam Cukier parę lat temu przypomniał sobie w czwartek, że w niedzielę będzie Święto Świni. - Pracowaliśmy dniami i nocami, a w niedzielę rano mąż wiózł do Siedlca jeszcze ciepłe świnie, bo prosto z pieca; oczywiście po wypaleniu, a nie upieczeniu - żartuje U. Kręcichwost.

- Do różnorakich form wlewam płynną masę, czyli glinkę ceramiczną sprowadzaną z Niemiec, i czekam aż wyschnie - wyjaśnia Adam Kręcichwost

Takie modele świńskich figurek przygotowywane są przez Kręcichwostów na tegoroczne, sierpniowe Święto Świni w Siedlcu

EUGENIUSZ KURZAWA
0 68 324 88 54
teren@gazetalubuska.pl
fot. Paweł Janczaruk

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928878 online: 3
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015