Jako wzór inwestycji wójt podpowiada salę sołecką w Małej Wsi
2007-07-16
 

Zbudujemy świetlicę!


Zapadła decyzja, żeby w Żodyniu powstała sołecka świetlica wraz z remizą strażacka. Po sprzedaży starej remizy mieszkańcy nie bardzo mają się gdzie spotykać.


W maju odbyło się spotkanie mieszkańców Żodynia w sprawie budowy świetlicy wiejskiej. Dziś za starą szkołą („polską”) są już wbite w ziemię paliki oznaczające granice planowanego obiektu.

- Jest lokalizacja, jest pozwolenie na budowę, inwestycja może startować - uważa wójt Adam Cukier. - Inwestorem jest samorząd, ale liczymy na pomoc mieszkańców.

Wójt wskazuje, iż w przypadku Żodynia zostanie zastosowana metoda jak w Małej Wsi, gdzie gmina dała materiały, zaś mieszkańcy pracowali w czynie społecznym. Ilość przepracowanych godzin notował sołtys, co później - przy odpowiednim przeliczniku - pozwalało najbardziej zaangażowanym na wykorzystanie sali np. na potrzeby rodzinne.


Zbierali się w szkole

- To ma być budynek o wymiarach 12 x 35 m, a więc raczej spory; w tym remiza - wyjaśnia sołtys Henryk Błoszyk. Pokazuje gdzie sala stanie. To teren za nieczynną szkołą. - W gmachu byłej szkoły wprawdzie mamy tymczasowe pomieszczenia służące na zebrania wiejskie, ale drugą część zajmują dwie rodziny nauczycielskie - relacjonuje sołtys. Podobnie jest w jeszcze jednej szkole istniejącej w Żodyniu, „niemieckiej”. Tam z kolei mieszkają trzy rodziny. - Starych drzew się nie przesadza, zatem niech ci ludzie tam zastaną - uważa A. Cukier.

Parę lat temu gmina sprzedała starą remizę prywatnemu nabywcy. Od tej pory wieś w zasadzie nie miała miejsca na publiczne zebrania. Korzystano oczywiście klas w szkole, ale wobec planów gminy sprzedaży budynku szkolnego obecnym lub przyszłym lokatorom, ta sytuacja nie miała przyszłości. Trzeba było podjąć męską decyzję.

- Liczę, że w lipcu fundamenty będą gotowe - przekazuje wójt. Zaś sołtys Błoszyk od ręki dzwoni do wyłonionego już wykonawcy, firmy z Chobienic. Dowiaduje się, że ekipa chce wchodzić na plac budowy z początkiem bieżącego tygodnia.


Lepsi fachowcy

- Mieszkańcy chętnie pomogą w budowie, ale raczej widziałbym tę pomoc w pracach ziemnych i innych, niefachowych - deklaruje H. Błoszyk. - Zwłaszcza wylanie fundamentów pod tak wieki gmach musi być zrobione fachowo, bo to podstawa. Dlatego nie będziemy się do tych robót pchać. Słyszałem, że w Małej Wsi coś tam się zaczęło im rysować, więc lepiej scedujmy to na zawodowców.

A. Cukier namawia sołtysa Żodynia do kontaktów z sołtysem Małej Wsi; chodzi o to, żeby panowie wymienili doświadczenia. Inwestycje są podobne, choć Żodyń, szósta wieś w gminie (na 25 sołectw), licząca 670 mieszkańców ma większe ambicje. Przy nowej sali bowiem będzie remiza, ale i - stojąca od dawna w pobliżu - kaplica wiejska. Zaraz przy niej jest też scena z placem do tańców. Wszystkie obiekty przylegają do dużego terenu sołeckiego, który m. in. zajmuje boisko piłkarskie. Po powstaniu świetlicy będzie tu centrum życia wiejskiego.

EUGENIUSZ KURZAWA

0 68 324 88 54

teren@gazetalubuska.pl

fot. Krzysztof Kubasiewicz

- Liczę, że wójt dotrzyma słowa i na imieniny Adama, 24 grudnia 2008 r., w tym miejscu będzie sala wiejska - mówi Henryk Błoszyk, sołtys Żodynia

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13928830 online: 2
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015