Dziś Stanisław Kania jest największym przetwórcą kasztanów w Europie
2007-09-21

Art. z Gazety Lubuskiej


Właśnie o tej porze roku zaczynają lecieć z drzew
Uczniowie mogliby w łatwy sposób dorobić parę złotych do wycieczki szkolnej lub na zeszyty. Wystarczyłoby, żeby zbierali kasztany. Właśnie zaczynają się... żniwa.
- Startowałem 20 lat temu, byłem zupełnym żółtodziobem w tej branży - wspomina siedlecki przedsiębiorca Stanisław Kania, który interesy zaczynał od pieczarek. - Z grzybami wiązały się tego rodzaju problemy, że często w sobotę nie można było pieczarek sprzedać. A przecież do poniedziałku pieczarki były już nic nie warte. Zacząłem więc kombinować i wziąłem się za suszenie. Grzybów i warzyw. Odbiorcą były m.in. wojska radzieckie w Polsce.
Jednakże Rosjanie opuścili Polskę. Za to pewnego dnia w Siedlcu pojawił się dyrektor Herbapolu z Poznania z szefem jakiejś firmy polonijnej. Pytali czy Kania nie wziąłby do suszenia kasztanów.

Tak się zaczęło
- I tak w to wszedłem - wspomina po latach pan Stanisław, dodając z uśmiechem: - Wtedy, pamiętam, przez dwa miesiące suszyłem 30 ton kasztanów. Dziś dziennie suszę 35 ton!
Jednakże żniwa kasztanowe trwają stosunkowo krótko, od końca września do listopada. Wówczas trzeba zebrać i przerobić jak najwięcej owoców kasztanowca, bo tak zwie się drzewo.
Przedsiębiorca pokazuje suszarnie ogrzewane przez potężne piece, gdzie na podłogach warstwami wysypuje się kasztany. Na razie jeszcze nieczynne, gdyż sezon zacznie się na dobre za tydzień. Tymczasem dzieli się pewnym dość istotnym problemem.
- W Polsce nie przybywa nasadzeń kasztanowców - wskazuje. - To, co kiedyś posadzili bracia szlachta, czyli aleje przydrożne, a także obsadzone drzewami ulice w miastach, rośnie do dziś. Niestety, jak wiemy, bezlitośnie jest atakowane przez szkodnika zwanego szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
Wredny szkodnik
Przez szkodnika firmie ostatnio brak surowca. Dodajmy, surowca ważnego, bo trafiającego z Siedlca do przemysłu farmaceutycznego w Europie, USA, Japonii.
- W zeszłym roku po raz pierwszy nie wyrobiłem się z kontraktem - mówi siedlecki przedsiębiorca, który w tej branży nie ma sobie równych w kraju i Europie. Dotąd był zresztą jedynym specjalistą w Polsce, od niedawna pojawiła się jakaś konkurencja. - Po prostu za mało dostałem kasztanów do wysuszenia.
S. Kania próbował ściągać kasztany np. z Litwy, ale twierdzi, iż tam nie doceniają wagi zbierania tego owocu. Ma wobec tego inny pomysł...
- Często przychodzą do mnie różni ludzie, w tym szkoły, z prośbą o sponsorowanie tego czy owego - relacjonuje. - To ja mam dla szkół, dla uczniów prostą propozycję. Niech zbierają dla mnie kasztany! Oczywiście zapłacę! Będzie to pożyteczna nauka dla młodzieży. Tym sposobem może zarobić na wycieczkę, sprzęt dla swojej klasy czy inne potrzeby.

Czy pomysł spotka się z odzewem? Ciekawe...
EUGENIUSZ KURZAWA
0 68 324 88 54
teren@gazetalubuska.pl
fot. Mariusz Kapała
- Nauczyciele, uczniowie zainteresowani zbieraniem kasztanów mogą się do mnie zgłaszać i umawiać w sprawie odbioru - przekazuje Stanisław Kania

RAMKA

Co z niego mamy?
Z suszonych kasztanów otrzymywana jest tzw. escyna, z której powstają leki przeciwko żylakom nóg, stóp, odbytnicy, stanom zapalnym wątroby, gruczołu krokowego, a nawet obrzękom płuc, mózgu. W ostatnim czasie w Japonii opracowano lek przeciw odrzutom przeszczepów.
Wyciągi z nasion, kory i kwiatów działają przeciwzapalnie, likwidują obrzęki, regulują procesy trawienne. Wpływają rozkurczowo na mięśnie.
Przetworzony kasztan stosowany jest w przemyśle chemicznych i kosmetycznym, stanowi też karmę dla zwierząt.

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 13951288 online: 1
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015