punkt.GIF (203 bytes) Położenie punkt.GIF (203 bytes) Środowisko punkt.GIF (203 bytes) Ludność punkt.GIF (203 bytes) Gospodarka punkt.GIF (203 bytes) Infrastruktura punkt.GIF (203 bytes) Kultura punkt.GIF (203 bytes) Zabytki punkt.GIF (203 bytes) Historia punkt.GIF (203 bytes) Sport punkt.GIF (203 bytes) Turystyka punkt.GIF (203 bytes) Oświatapunkt.GIF (203 bytes) Na starej fotografiipunkt.GIF (203 bytes) Miejscowości punkt.GIF (203 bytes) Mapa gminy

 

zabytki.gif (3270 bytes)

 

Belęcin

Boruja

Chobienice

Karna

Kopanica

Siedlec

Nowa Tuchorza

Tuchorza

Wielka Wieś

Zakrzewo

Kapliczki - zabytki sztuki sakralnej

Boruja

zabytkowa chata w Borui
foto: G. Tomiak

Cennym zespołem obiektów budownictwa ludowego z II połowy XIX w. jest zagroda stanowiąca własność Pana Woźniczaka. Zagroda nr 34 w skład której wchodzi drewniana chata, obora o konstrukcji zrębowo- sumitkowo - łątkowej, stodoła drewniana kryta strzechą to obiekt ludowego budownictwa wielkopolskiego z II połowy ubiegłego stulecia.

Dobrem kultury wpisanym do rejestru zabytków jest chata i stodoła w zagrodzie nr 16. Drewniana chata zrębowa i stodoła sumitkowo - łątkowa zbudowane zostały w I połowie XIX w. i należą do ludowego budownictwa wielkopolskiego.

Chata i stodoła w zagrodzie nr 15 to budynki posiadające duże wartości etnograficzne. Budynki te datowane są rokiem 1826 (chata drewniana, zrębowa; stodoła drewniana zrębowo-sumitkowo-łątkowa).

Chata nr 29 to drewniana zrębowa chata zbudowana w połowie XIX w. Data 1846 na belce stropowej.

Na uwagę zasługuje chata z połowy XIX w. nr 45. Jest to chata drewniana konstrukcji mieszanej na słupy i sumiki z narożami na węgły w tzw. jaskółczy ogon. Założona na planie prostokąta dwutraktowa, o dwu izbach, dwu komorach, kuchni i sieni. Usytuowana do drogi szczytem. Ściany wewnątrz zrębowe wylepione gliną. Dach dwuspadowy kryty słomą o konstrukcji krokwiowo jętkowej. Obiekt reprezentuje budownictwo drewniane z terenu zachodniej Wielkopolski.

W skład zagrody nr 97 wchodzą: chata drewniana zrębowa, stodoła zrębowa, budynek gospodarczy (obora, stajnia, wozownia)

zabytkowa chata w Borui
foto: G. Tomiak

zabytkowa chata w Borui
foto: G. Tomiak

zabytkowa chata w Borui
foto: G. Tomiak

agro01_small.jpg (3175 bytes)
foto: G. Tomiak

widokz jabłonią
foto: J. Kolesiński

Boruja - chata
foto: J. Kolesiński
kibelek
foto: J. Kolesiński

gora01.GIF (869 bytes) góra