punkt.GIF (203 bytes) Położenie punkt.GIF (203 bytes) Środowisko punkt.GIF (203 bytes) Ludność punkt.GIF (203 bytes) Gospodarka punkt.GIF (203 bytes) Infrastruktura punkt.GIF (203 bytes) Kultura punkt.GIF (203 bytes) Zabytki punkt.GIF (203 bytes) Historia punkt.GIF (203 bytes) Sport punkt.GIF (203 bytes) Turystyka punkt.GIF (203 bytes) Oświatapunkt.GIF (203 bytes) Na starej fotografiipunkt.GIF (203 bytes) Miejscowości punkt.GIF (203 bytes) Mapa gminy

 

zabytki.gif (3270 bytes)

 

Belęcin

Boruja

Chobienice

Karna

Kopanica

Siedlec

Nowa Tuchorza

Tuchorza

Wielka Wieś

Zakrzewo

Kapliczki - zabytki sztuki sakralnej

Tuchorza

gal70_small.jpg (4342 bytes)

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY, zbudowany w latach 1998-99 (arch. Mariola Kosicka z Wolsztyna) na miejscu zabytkowej świątyni drewnianej z 1732 r., która spłonęła w nocy z 7 na 8 lutego 1997 r. Nowa światynia jest budowlą murowaną, obitą z zewnątrz deskami by przypominała stary kościół. Wieżę-dzwonnicę zdobi chorągiewka, jedyna rzecz która pozostała ze starego kościołą. Nowy ołtarz - z figurą Świętej Trójcy - wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala, jego dziełem jest także droga krzyżowa i wystój kaplicy pogrzebowej:

chorągiewka - jedyny element ze spalonego kościoła
foto: K. Apiecionek

kościół p.w. Świętej Trójcy
foto: G. Tomiak

park krajobrazowy
foto: G. Tomiak

PARK - park krajobrazowy założony został w 1732 r. Modernizacja parku nastąpiła w połowie XIX w.

kościół św. Piotra i Pawła
foto: G. Tomiak

Neobarokowy kościół poewangelicki św. Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1905-06.Budowlą jednonawowa, z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, za którym znajduje się zakrystia. Od płd. do nawy przylega kwadratowa wieża zegarowa, wyżej ośmioboczna, nakryta baniastym hełmem. Wewnątrz nawę przykrywa beczkowe drewniane pseudosklepienie, a prezbiterium - drewniany strop. Neobarokowy ołtarz główny ma obraz ptronów kościoła z 1985 r. (mal. Kazimierz Sita z Poznania) i ażurowe uszaki po bokach. Znajdują się tu też: neobarokowy prospekt organowy, kamienna chrzcielnica o formach neogotyckich i witraże w oknach prezbiterium. Tablica w kruchcie upamiętnia ks. Józefa Tymę (1902-40), od 1936 r. proboszcza w Tuchorzy, zamęczonego przez hitlerowców w poznańskim Forcie VII.
plebania
foto: K. Apiecionek
Na płd. skraju parku wznosi się stylowa pastorówka z pocz. XX w. (obecnie plebania), parterowa, z piętrową facjatą na osi fasady, kryta dachem mansardowym:
plebania
foto: G. Tomiak

gora01.GIF (869 bytes) góra